STARTUP Event Rosters

R Immersion Workshop
May 16-27
MWF 10 a.m. – 12 p.m.
O’Donnell Hall rm. 041
Limit 12 participants

Admitted:

  1. Coryell R.
  2. Diaz J. M.
  3. Hurtado G.
  4. Jogalekar M.
  5. Li W.
  6. Nam Y.
  7. Muñoz M. N.
  8. Nichani K.
  9. Quinn K.
  10. Ramirez P.
  11. Seyedkavoosi S. A.
  12. Vela M.

Wait list:

  1. Veerabathini A.

 

Rheology Seminar/Lecture
May 16-18
9 a.m. – 12 p.m.
Gerald Thomas rm. 337
Limit 60 participants

Admitted:

  1. Barba, J.
  2. Jenkins, F. A.
  3. Karimi, L.
  4. Knight, B.
  5. Li, W.
  6. Mozaffari, K.
  7. Nichani, K.
  8. Nusayr, T.
  9. Qavi, S.
  10. Seyedkavoosi, S.
  11. Silva, J.
  12. Telles, A. L.
  13. Valdez, A.
  14. Valles-Rosales, D.

 

Rheology Lab
May 16-18
1 p.m. – 3 p.m.
ECIII 106/110
Limit 6 participants

Admitted:

  1. Knight, B.
  2. Mozaffari, K.
  3. Nichani, K.
  4. Seyedkavoosi, S.
  5. Valdez, A.
  6. Valles-Rosales, D.

Wait List:

  1. Telles, A. L.
  2. Silva, J.

 

One Stop R Session 1
June 9, 8 a.m.-12:30 p.m.
BC115
Limit 30 participants

Admitted:

  1. Acosta, A. N.
  2. Ali, H.
  3. Bassen, R.
  4. Campbell, M.
  5. Coryell, R.
  6. Do, L.
  7. Drach, B.
  8. Gill, S.
  9. Hoang, K.
  10. Hurtado, G.
  11. Jogalekar, M.
  12. Karimi, L.
  13. Munoz, M.
  14. Murray, L.
  15. Nichani, K.
  16. Panah, M. N.
  17. Qavi, S.
  18. Rossette, D.
  19. Ryan, R.
  20. Seyedkavoosi, S.
  21. Silva, J.
  22. Surova, E.
  23. Telles, A.
  24. Veerabathini, A.
  25. Vela, M.
  26. Wentzel, D.
  27. Yost, P.

 

One Stop R Session 2
June 16, 8 a.m.-12:30 p.m.
BC115
Limit 30 participants

Admitted:

  1. Ali, H.
  2. Campbell, M.
  3. Coon, D.
  4. Do, L.
  5. Hoang, K.
  6. Hurtado, G.
  7. Jackson, O.
  8. Karimi, L.
  9. McCoy, J.
  10. Mozaffari, K.
  11. Nichani, K.
  12. Nunn, T.
  13. Panah, M. N.
  14. Qavi, S.
  15. Rodriguez, K.
  16. Rossette, D.
  17. Ryan, R.
  18. Seyedkavoosi, S.
  19. Surova, E.
  20. Telles, A.
  21. Vela, M.
  22. Wade, E.
  23. Wentzel, D.

 

Basic Techniques in Mammalian Tissue Culture Systems
June 13-15, 9 a.m.-5 pm.
Biology Annex Room 106
Limit 6 participants

Admitted:

  1. Gonzales, K.
  2. Ellis, A.
  3. Spence, M.
  4. Seyedkavoosi, S.
  5. Shiranifaradonbeh, M.
  6. Nam, Y. J.

 

Statistics for Rigor and Reproducibility
June 17, 8:20 a.m.-noon
BC115
Limit 30 participants

Admitted:

  1. Acosta, A. N.
  2. Ali, H.
  3. Barba, J.
  4. Campbell, M.
  5. Carroll, K.
  6. Cooper, L.
  7. Coryell, R.
  8. Do, L.
  9. Ellis, A.
  10. Gonzales, K.
  11. Hoang, K
  12. Hurtado, G.
  13. Jackson, O.
  14. Jenkins, F.
  15. Karimi, L.
  16. Kendall, J.
  17. Laje, K.
  18. Li, W.
  19. Macias, V. C.
  20. Nichani, K.
  21. Panah, M. N.
  22. Quiroz, L. V.
  23. Ramirez, P.
  24. Rislin, J.
  25. Rossette, D.
  26. Salazar, S.
  27. Sambrano, J.
  28. Serrano, E.
  29. Seyedkavoosi, S.
  30. Silva, J.
  31. Song, J.
  32. Stockton, J.
  33. Telles, A.
  34. Uselman, T.
  35. Vela, M.
  36. Wade, E.
  37. Wentzel, D.

One Stop R – FACULTY EDITION
June 17, 1:30 p.m. – 5 p.m.
BC115
Limit 30 participants

Admitted:

  1. Chen, J.
  2. Milavec, J.
  3. Unguez, G.
  4. Bailey, D.
  5. Grayshield, L.
  6. DuBuis, D.
  7. Simon, D.
  8. Guynn, M.
  9. Carroll, K.
  10. Serrano, E.
  11. Lopez, G.

Health Disparities: Race-Related Stress
June 17, 1:30 p.m. – 3 p.m.
OH111
Limit 100 participants

***IF YOUR NAME APPEARS ON THIS LIST AND YOU HAVE NOT RECEIVED THE WEBINAR LINK PLEASE CONTACT RISE@NMSU.EDU***

Admitted:

  1. Phillips, J.
  2. Harvath-Hilgeman, J.
  3. Coulehan, K.
  4. Womack, V.
  5. Unguez, G.
  6. Sengupta, S.
  7. O’Brien, K.
  8. Gutierrez Spencer, L.
  9. DeGiulio, S.
  10. Whitfield, W.
  11. Odafe, M.
  12. Mustafaa, F.
  13. Frazier, G.
  14. Ngoubene-Atioky, A.
  15. Hernandez, S.
  16. O’Brien, E.
  17. Lopez, J.
  18. Fonesca, C.
  19. Bagley, K.
  20. Golubski, M.
  21. Sharp, L.
  22. Ling, T.
  23. Stevenson, J.
  24. Emerson, D.
  25. Hawkins, A.
  26. Ota Wang, V.
  27. Sommerfeld, A.
  28. Varner, F.
  29. Lydecker, J.
  30. Prelow, H.
  31. Martin, J.
  32. Blake, J.
  33. Barnett, A.
  34. Torgerson, L.
  35. Ghunney, A.
  36. Zhao, C.
  37. Jackson, J.
  38. DesGeorges, J.
  39. Harris, C.
  40. Mortazavi, A.
  41. Rubalcava, L.
  42. Cuevas, A.
  43. Salazar, S.
  44. Cervantes, A.
  45. Bowser, T.
  46. Roberts, L.

Protein Purification
June 20, 11 a.m.-noon
& June 20-24, 1-5 p.m.
Chemistry rm. W364
Limit 10 participants

Admitted:

  1. Cooper, L.
  2. Coryell, R.
  3. Gill, S.
  4. Karki, M.
  5. Martin, J.
  6. Montoya, S.
  7. Mozaffari, K.
  8. Shiranifaradonbeh, M.
  9. Silva, J.
  10. Quiroz, L. V.

Indigenous ways of knowing Day 1: Northern Direction
June 27, 9 a.m. – 11 a.m.
O’Donnell Hall room OH130
Limit 20 participants

Admitted:

  1. Boland, J.
  2. Emerson, D.
  3. Flores, N.
  4. Frazier, G.
  5. Gonzales, K.
  6. Gutierrez Spencer, L.
  7. Knight, B.
  8. Laje, K.
  9. Ngoubene-Atioky, A.
  10. Nunn, T.
  11. Phillips, J.
  12. Rubalcava, L.
  13. Salazar, S.
  14. Sengupta, S.
  15. Shayla
  16. Torgerson, L.
  17. Whitfield, W.
  18. Zhao, C.

Indigenous ways of knowing Day 2: Eastern Direction
June 28, 9 a.m. – 11 a.m.
O’Donnell Hall room OH130
Limit 20 participants

Admitted:

  1. Boland, J.
  2. Bowser, T.
  3. Chantal, A.
  4. Duterville, S.
  5. Emerson, D.
  6. Flores, N.
  7. Frazier, G.
  8. Gonzales, K.
  9. Gutierrez Spencer, L.
  10. Knight, B.
  11. Martinez, L.
  12. Ngoubene-Atioky, A.
  13. Nunn, T.
  14. Phillips, J.
  15. Rubalcava, L.
  16. Salazar, S.
  17. Sengupta, S.
  18. Shayla
  19. Torgerson, L.
  20. Whitfield, W.
  21. Zhao, C.

Statistics for Rigor and Reproducibility – FACULTY EDITION
June 28, 1:30 p.m. – 5 p.m.
BC115
Limit 20 participants

Admitted:

  1. Castillo, M.
  2. Chen, J.
  3. Houston, J.
  4. Houston, K.
  5. Jogalekar, M.
  6. Ricketts, C.
  7. Scott, M.
  8. Serrano, E.
  9. Thompson, L.
  10. Xu, J.

Indigenous ways of knowing Day 3: Southern Direction
June 29, 9 a.m. – 11 a.m.
O’Donnell Hall room OH130
Limit 20 participants

Admitted:

  1. Boland, J.
  2. Duterville, S.
  3. Emerson, D.
  4. Flores, N.
  5. Frazier, G.
  6. Gonzales, K.
  7. Gutierrez Spencer, L.
  8. Knight, B.
  9. Laje, K.
  10. Mustafaa, F.
  11. Ngoubene-Atioky, A.
  12. Nunn, T.
  13. Phillips, J.
  14. Rubalcava, L.
  15. Salazar, S.
  16. Sengupta, S.
  17. Shayla
  18. Torgerson, L.
  19. Whitfield, W.
  20. Zhao, C.

Introduction to NVIVO for qualitative and mixed methods research
June 29, 3:30 p.m. – 5 p.m.
Breland Hall room 175
Limit 20 participants

Admitted:

  1. Barraza, D
  2. Bastien, G.
  3. Cervantes, A.
  4. Chantal, A.
  5. Flores, C.
  6. Flores, N.
  7. Kendall, J.
  8. Mustafaa, F.
  9. Nunn, T.
  10. Salazar S.
  11. Sommerfeld, A.
  12. Zhao, C.

Indigenous ways of knowing Day 4: Western Direction
June 30, 9 a.m. – 11 a.m.
O’Donnell Hall room OH130
Limit 20 participants

Admitted:

  1. Bastien, G.
  2. Boland, J.
  3. Bowser, T.
  4. Chantal, A.
  5. Duterville, S.
  6. Emerson, D.
  7. Gonzales, K.
  8. Gutierrez Spencer, L.
  9. Knight, B.
  10. Mustafaa, F.
  11. Ngoubene-Atioky, A.
  12. Nunn, T.
  13. Phillips, J.
  14. Salazar, S.
  15. Sengupta, S.
  16. Shayla
  17. Torgerson, L.
  18. Zhao, C.

Health Disparities and the Environment: Network Session
July 20, 3 p.m. – 5 p.m.
OH111
Limit 60 participants

***INFORMATION ABOUT POSTER PRESENTATIONS WILL BE SENT BY EMAIL***

Admitted:

  1. Barba, J.
  2. Benson, D.
  3. Boland, J.
  4. Carroll, K.
  5. Cervantes, A.
  6. Chantal, A.
  7. Cooper, L.
  8. Coryell, R.
  9. De la Torre, A.
  10. Delgado, R.
  11. Emerson, D.
  12. Gonzales, K.
  13. Grayshield, L.
  14. Grenier-Markman, M.
  15. Guadalupe McDonald, R.
  16. Gutierrez Spencer, L.
  17. Houston, J.
  18. Hurtado, G.
  19. Kendall, J.
  20. Knight, B.
  21. Laje, K.
  22. Latorre, J.
  23. Lopez, J.
  24. Mellon, G.
  25. Munoz, M.
  26. Rislin, J.
  27. Rossettie, T.
  28. Rubalcava, L.
  29. Serrano, E.
  30. Sengupta, S.
  31. Stuckel, S.
  32. Telles, A.
  33. Unguez, G.
  34. Valverde, L.
  35. Vela, M.
  36. Zhao, C.

Fluorescence Microscopy Methods Refresher
July 21, 3 p.m. – 5 p.m.
Gerald Thomas rm. 337
Limit 30 participants

Admitted:

  1. Ali, H.
  2. Barba, J.
  3. Carroll, K.
  4. Cooper, L.
  5. Coryell, R.
  6. Dropcho, N.
  7. Faradonbeh, M.
  8. Gill, S.
  9. Guadalupe McDonald, R.
  10. Karimi, L.
  11. Laje, K.
  12. Li, W.
  13. Martin, J.
  14. Montoya, S.
  15. Mozaffari, H.
  16. Munoz, M.
  17. Nam, Y.
  18. Nichani, K.
  19. Nunn, T.
  20. Nusayr, T.
  21. Panah, M.
  22. Sambrano, J.
  23. Serrano, E.
  24. Seyedkavoosi, S.
  25. Shadgou, H.
  26. Silva, J.
  27. Telles, A.
  28. Valverder, L.
  29. Wade, E.
  30. Willette, S.